Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Cestování s Livingstone

Cyklus přednášek s cestovní kanceláří Livingstone. Vždy ve čtvrtek v 18:00.

VSTUPNÉ 40 Kč nebo PERMANENTKA (10 přednášek) 300Kč


Program:

26.01. RUDOLF ŠVAŘÍČEK, Livingstone: Mongolsko – Rusko – Kamčatka

Hora Bělucha, symbol Sibiře má být branou do Šambaly a údajně i jiného světa. Kumuluje energii i zážitky, přitahuje legendy a mýty. Kamčatka evokuje medvědinec, vychutnáme si přes stovku medvědů. Kontrast malebné sněhových sopek umocní všudypřítomné parádní termály. Zažijeme velryby kosatky, lachtany, tuleně, delfíny, legrační mořské vydry, papuchalky… Exotický Sachalin je předěl světů. V zemi leopardů obdivujeme strom, kde se vystřídali medvěd, tygr i levhart… Mořský výlet láme rekordy ruské pohostinnosti. Hrdinou mezi tygry je senzační Amur, co se skamarádil s kozlem Timurem. Nesežral ho, začali se družit… Ruská bajka naživo! Posoudíte sami…

02.02. DAVID ŠVEJNOHA, cestovatel: Tajemná Barma

Objevte neobjevené. Přátelská, fascinující, nezapomenutelná. Taková je Barma. Země, která ještě není ovlivněná masovou turistikou. Nasajte atmosféru měsíční dobrodružné cesty po nedávno otevřených destinacích Myanmaru. Na západě země žijí kmeny, kde staré ženy stále zdobí husté tetování v obličeji. Navštívíme slavný Bagan, místo tisíce pagod. Na jezeře Inle se vydáme lodí do rybářských vesnic. Dále projedeme západní oblast Zlatého trojúhelníku, kde se zastavíme v animistických vesnicích kmene Akha a Enn. Co znamenají jejich černé zuby? Vydáme se do domovských vesnic známých Paduangů, kde žijí ženy s dlouhými krky. Nezapomeneme ani na posvátná místa a města jako jsou Yangoon, Mandalay, Sagaing… a ještě mnohem více…

09.02. KATEŘINA KREJČOVÁ, cestovatelka: Indie – Příběh ladackého Himálaje

Pojďte ochutnat Ladak z pohledu turisty, horolezce, nezávislého cestovatele, dobrovolníka i průvodce. Katka s Petrem procestovali tenhle jedinečný kout světa křížem krážem a zvou vás na vyprávění příběhů z hor a sdílení atmosféry buddhistických chrámů. Dvě zdolané himalájské šestitisícovky, dva parádní treky na vlastní pěst, dva tradiční festivaly v maskách, dva výlety na motorkách, dva recepty na ladacké dobroty. To všechno ve dvou. A navíc úchvatná příroda, skvělé jídlo, milí domorodci, modlitební praporky vlající ve větru a kouty světa, kam internet zatím nedorazil.

16.02. SANDRA NEUMANOVÁ, cestovatelka: Kuba – Ostrov svobody

Rum, salsa, doutníky, americké bouráky - to vše je Kuba. I přes svojí malou rozlohu, má tato země co nabídnout - malebný zemědělský západ ostrova s přírodními mogotami a jeskyněmi , "omšelý" ráz hlavního města Havany, které nikdy nespí či revolucionářsky nabitý jihovýchod s nejvyšším pohořím Sierra Maestra. Pojďme se společně podívat ostrovu svobody po pokličku! Viva Cuba! Cuba libre!

23.02. PAVEL BÉM, horolezec: Nepál – Manaslu, Nubri a země Ro před a po zemětřesení

Tajemná, magická a falická Manaslu (8 163 m), v tibetštině Pung-gyen, je osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri, v centrální části nepálského Himaláje. Je horou „duchů, či přesněji - posvátnou horou „duše" a „Ducha". A také intelektu. V sanskrtu znamená slovo „manasa" právě duši, duchovno či intelekt. Reprezentuje pozitivní síly světa, ovládané vědomí, svět meditace, spirituality a duchovního poznání. Ukrývá v sobě a ve svých dvou nádherných vrcholech mužský i ženský princip. Oba dohromady pak vyjadřují naplnění a jednotu celku. Severovýchodní srázy Manaslu spadají do údolí Nubri a řeky Budhi Gandaki. Žijí zde Gurungové, původní tibetské etnikum, které svému

vysokohorskému osídlení říká Rö. My jej známe jako Samagaon, nebo krátce Sama. Na jaře 2015 se celé Nubri proměnilo v území démonů. Centrální Himaláje zasáhlo jedno z nejničivějších zemětřesení světa. Povídání není jenom o nádherných horách, cestě na vrchol osmé nejvyšší hory světa a jedinečnému sjezdu na lyžích po "osmitisícové sjezdovce", ale také o lidském neštěstí, bolesti, utrpení, ale i naději na lepší budoucnost a o tom všem, co po zemětřesení v roce 2015 následovalo a trvalo téměř 2 roky…

02.03. MAREK HÝŽA, publicista: Zapomenuté výpravy

Prezentace příběhů československých cestovatelů dvacátého století, které byly ve své době známé, ale na které už vesměs sednul prach zapomnění. Připomeneme si výpravy slovutných cestovatelů, jakými byli například Richard Konkolski, Víťa Dostál, Dr. Jiří Baum, Zdeněk Toma, Eduard Ingriš, Jiří Bobák a desítky dalších. Rovněž vzpomeneme na nezapomenutelné expedice našich horolezců, vodáků, etnografů či obchodníků, kteří ve své době dosáhli mimořádných sportovních i společenských výsledků, a vzorně reprezentovali svoji vlast. Šedesát těchto příběhů právě vyšlo v knize Zapomenuté výpravy.

09.03. KATEŘINA CHAUVEAU, Bwindi Orphans: Keňa a Uganda

Keňa je dnes už klasickou cestovatelskou destinací pro všechny milovníky safari. Kdo by neznal vyhlášené rezervace Masai Mara, kde se každý rok v době velké migrace přesouvají bezpočetná stáda zvířat na své pouti za potravou, a také Nakuru, kde ještě můžete pozorovat volně žijící nosorožce. Uganda nabízí svým násvštěvníkům opravdové skvosty. Jedinečné a slovy nepopsatelné setkání s horskými gorilami v jejich domácím prostředí - pralese Bwindi. Šimpanzi a dalších 12 druhů primátů a více než 1 000 druhů ptáků v dalších národních parcích. Nádherné vodní safari na Nilu vrcholící pod vodopády Murchison Falls nebo kanálu Kazinga plného hrochů v NP Queen Elizabeth. Horský masív Ruwenzori s ledovcem ve výšce přes 5.000 m nebo méně náročný výstup na Mt. Elgon (4.321 m.n.m.) Rozmanitost krajiny vás okouzlí a stejně tak úsměvy na tvářích vesničanů, jejichž život rozhodně není jednoduchý. Během vyprávění máte možnost navštívit i je, nahlédnout dál než běžný turista a to nás nutí k zamyšlení…

16.03. MARKÉTA KRAFKOVÁ, Livingstone: Peru a Bolívie

Vyprávění začne v Peru, hlavním městem Limou, místem multikulturních setkání a centrem kulinářského umění dnes i v minulosti. Dál po pobřeží směrem na jih po nejdelší dálnici světa nám cestu doslova zkříží obrazce v Nazce, snad dorazíme až do mořské zátoky, kde ráno pelikáni a kormoráni z výšky rozráží hladinu při střemhlavém lovu snídaně. Při procházení neprostupnou džunglí náhodou objevíme Machu Picchu a možná budeme taky poslední, kdo mohl toto místo spatřit zblízka. Část vyprávění prožijeme v pohádkové Bolívii na plovoucích ostrovech, v měsíčním údolí nebo na slunečním ostrově.

23.03. LUKÁŠ BÁRTEK, Livingstone: Bhútán – Poslední Šangri-la

Poslední Šangri-la, tak se často přezdívá Bhútánu, jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Jen málokdo se může pochlubit, že Bhútán navštívil. Bhútánský král přísně dbá na to, aby množství cizinců nenarušilo tradiční kulturu tibetského buddhismu, která v hlubokých a obtížně dostupných himálajských údolích vzkvétá už po celá staletí…

30.03 ADAM ŠEDA, terapeut: Vietnam

Adam se narodil v umělecké rodině a byl od mala veden ke sportu. V teenagerských letech se stal několikanásobným mistrem ČR a finalistou MS v taneční disciplíně street dance. Posléze byl ještě úspěšnějším v roli choreografa. Převzal též otěže rodinné firmy – taneční školy Dynamic, která se stala prémiovou školou v rámci celé ČR. Jeho vytížení a nasazení si však vybralo svou daň v podobě absolutního vyčerpání a nakažení zákeřnou boreliózou. Ta se dostala do stadia, kdy běžná medicína nad Adamem zlomila hůl a zdravotní stav byl zcela tragický a neumožňoval mu již běžný život, což jej stálo mimo jiné i firmu. Vnitřní síla a chuť žít však přinesly zlom a přivedly Adama k celostní medicíně, které se věnuje nyní. K cestování Adam říká „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem, přeneseně to ale znamená kolik kultur poznáš, tolikrát jsi člověkem a to je moje motivace pro cestování!"