Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Cestovatelské přednášky 2018

Tak jako každý rok pro vás chystáme cyklus cestovatelských přednášek.

ZOO PARK Vyškov – Hanácký statek – vždy ve čtvrtek od 18:00 hodin

První přednáška se výjimečně koná v pátek!

12. 1. Jiří Trávníček (ředitel Zoo Plzeň) Do mexické Sonory za chřestýši

Vydejte se s námi na výpravu plzeňských teraristů do centrální pouště Sonora, do místa, kde je k nalezení celá řada unikátních rostlin a živočichů. Navštívíme 12 lokalit všech typů biotopů a dozvíme se informace o pozorování a dokumentaci plazů, z nichž nejzajímavější byla setkání s 9 druhy chřestýšů. Rovněž zajímavá byla setkání s některými indiánskými kmeny..

18. 1. Přemysl Rabas (ředitel Zoo Dvůr Králové): Záchranné programy nosorožců

Úspěšně řídí nejen chod Zoo ve Dvoře Králové, ale také se s úspěchem zasazuje proti pytlačení a vybíjení nosorožců. Dozvíme se více o rozmnožování, záchraně nosororožců a jejich návratu do přírody. Obohatí nás také svými zážitky z cest Afrikou, kde i aktivně průvodcuje. Máme se nač těšit.

25. 1. Pavel Bém (horolezec): Peru a Huascarán

Magické obrazce v poušti jako pradávná poselství jiných civilizací. Safírové vody Titicaca, nejvýše položeného splavného jezera na světě. Fantastické ledovcové štíty Cordillera Blanca s načechranými sněhovými čepicemi nejvyššího tropického pohoří na světě. Huascarán. Pátý nejvyšší vrchol obou amerických kontinentů a zároveň neuhasitelná vzpomínka na největší tragédii československého horolezectví: Expedice Peru 1970... Nám dopřáli bohové se v pořádku vrátit. Navíc s vrcholem.

1. 2. Dominika Kobzová (Livingstone): Kolumbie

Kolumbie se pozvolna otevírá cestovatelům a rozhodně má co nabídnou. Zasněžené andské vrcholy, nedotčené karibské pobřeží, amazonská džungle, pouštní oblasti, tajuplné archeologické ruiny a dlážděná koloniální architektura – pestrost země je to, co nejvíce překvapí. Pryč jsou staré časy vlády drogových kartelů, guerill a únosů. Jediné, co Vám v Kolumbii bude hrozit dnes, je to, že se Vám nebude chtít vrátit domů.

8. 2. Rostislav Stach (fotograf): Za medvědy na Aljašku

Aljaška a Národní park Katmai, těžce dostupné a odlehlé místo, ráj milovníků divoké přírody. Místo, kde je možné z bezprostřední vzdálenosti pozorovat medvědy hnědé. Lákadlem pro rybáře je každoroční tah lososů. Rostislavi Stachovi toto místo učarovalo natolik, že se do něj pravidelně vrací. Na svých snímcích umí zachytit dokonale krásu okamžiku. Za své snímky získal mnoho cen a patří k našim předním fotografům.

15. 2. Darja Šmídová (Livingstone): Kyrgyzstán

Hlavním lákadlem této středoasijské postsovětské země je především drsná panenská příroda, nádherné hory, zelené louky a tyrkysové nebe. Během treků narazíte jen na jurty místních pohostinných pastevců, obrovská stáda koní a ovcí. Trekování ve dvou zcela odlišných oblastech – zasněžené vrcholky Ťan Šanu i rozeklané skály Ala-Archa nedaleko hlavního města. Bonusem Kyrgyzstánu je absence turistů...

22. 2. Karel Klinovský (účastník vojenských misí): Toulky Afrikou

Karel Klinovský, zkušený matador vojenských misí v Kosovu, Iráku, Afghánistánu Vás tentokrát vezme na cestu po afrických fenoménech. Podíváme se do pouště Kalahari, delty Okavango a národního parku Etosha. Navštítívíme také etiopské kmeny, žijící na dolním toku řeky Omo. Vyprávění o krajinách, lidech a jejich osudech, ale především o zvířatech.

1. 3. Petr Kašpar (filmař) + Rudolf Švaříček: Ve stopě predátora + cesty planetou

Jak se točila filmová série o dobrodružstvích fotografa během jeho putování za největšími suchozemskými predátory planet? Začala se natáčet v brazilském Pantanalu. Čtyřčlenný štáb pod režijním vedením Petra Kašpara se vypravil natočit příběh o cestě za vysněnou fotografií největší šelmy kontinentu, o životě místních farmářů a přírodě, která svou krásou bere dech. Následovalo natáčení v poušti Kalahari i pohoří Tien-Šan.

8. 3. Petr Bláha (fotograf, Zoo Park): Namibie a Botswana

15. 3. Rudolf Švaříček + Radka Podaná: Afghánistán

Původně jsme zde měli šplhat na nejvyšší horu Afghánistánu Nošak vysoký 7 492. Důsledkem úspěšného červencového výstupu na peruánský Huascarán je operace menisku. Horolezectví v Afgoši odsouváme na příští sezonu a vychutnáme si Hindúkúš i Pamír jinak. Na koních se dostáváme až k hranici Pákistánu, nejen brody jsou dobrodružné. Domácí kouří všudypřítomné opium bez zábran. Skromné chýše skrývají překvapivě barevný život. Karmínové ženy ve zdobných červených oděvech kralují hliněné peci, ze které kouzlí skvělé placky. Zvyklostí je pohostinnost na dřeň. Přestože mají málo, rozdělí se o vše. Všude se podává čaj a chléb – bez příloh. Chlebový rituál se odehraje v každé domácnosti. Vrcholem je BUSKAŠI – souboj jezdců na koních o bezhlavého berana. Při vášních divoké hry dochází často ke zranění jezdců i koní, někdy i k úmrtí. Tady při souboji koní převažuje smích. Úsměvy tak překvapivé pro celý náš afghánský pobyt.

Vstupné: - jednotlivé 40 Kč permanentka na 10 přednášek 300 Kč

kompletní program k vytištění zde: Program přednášek 2018